Pinterest’in En İlgi Çekenleri

FacebooktwitterpinterestlinkedinmailFacebooktwitterpinterestlinkedinmail

Pinterest’ten daha önce de bahsetmiştik. Popülerliğini gittikçe artırmaya devam ediyor. Aslında Pinterest 2 yılı aşkın süredir kullanımda, ama Türkiye’de daha yeni yeni dikkat çekiyor. Pano sistemiyle çalışan bu sosyal platform her gün kullanıcı sayısını artırarak rekorlar kırmaya devam ediyor. Peki bu platformda en çok hangi kategoriler ilgi görüyor, paylaşılan resimler nereden bulunuyor?

Yapılan bir araştırmaya göre, ev, sanat ve  el sanatları, stil ve moda Pinterest’in en popüler konu başlıkları. Ticari bilgi raporlama firması RJ metrics’in yaptığı ölçümlemelere göre tüm panoların %17.2’si ev, %12.4’ü sanat ve el sanatları, %11.7’si stil ve moda, %10.5’i yiyecek, %9’u ise ilham ve eğitim başlıkları altında kategorize edilmiş durumda. Bunların arasında en hızlı büyüen ve en fazla repin alan ise yiyecek kategorisi. Yiyecek kategorisinde %50’lik bir repinlenme oranı var, onu stil ve moda takip ediyor. Bu ölçümleme 9200 farklı kullanıcının yaptığı aşağı yukarı 1 milyon pin üzerinden gerçekleştirilmiş. Çalışmada ayrıca kullanıcıların panolarına koyduğu isimler de incelenmiş. Buna göre en popüler pano isimleri, %3’ün biraz üzerinde “evim için”, %1.97 ile “tarzım”, %1.86 ile “sevdiğim ürünler”,  %1.68 ile “okunması gereken kitaplar” ve %1.23 ile “yiyecek” olmuş.

Birkaç ilginç bulguyu daha paylaşalım:

–       Tüm pinlerin %80’den fazlası repin yani yeniden imleme olarak gerçekleşiyor.

–       Online el sanatları malzemeleri satan etsy.com pinlerin en popüler kaynaklarından bir tanesi. Google.com, flickr.com, tumblr.com ve weheartit.com bu siteyi takip etmekteler.

Aşağıdaki tabloda diğer pin kaynaklarını görebilirsiniz.

–       Bir başka ilginç veri de pinterest’e son zamanlarda üye olan kullanıcılar (bu araştırmaya göre kasım – aralık 2011) daha önce üye olanlara göre (ağustos 2011 – ekim 2011) çok daha az aktivitede bulunuyor. Bu da bize aslında son zamanlarda üye olanların duydukları bu yeni sosyal paylaşım ağının ne olduğunu merak ettiklerinden ve Pinterest’in son zamanlardaki fazla popülaritesinden kaynaklandığı izlenimini veriyor. Siteyi içeriği veya kullanıcıya katabileceği değerler için değil sadece ismini duydukları için ziyaret ederek üye olanların son dönemde fazlalştığını söylemek sanırım fazla yanlış olmaz.

Bir başka veri ise pinterest’in özellikle kadın yaşam dergileri ve bağımsız kadın blogları için ciddi bir trafik yaratması gerçeği. Henüz iki yaşındaki bu site şu anda 11.7 milyon aktif kayıtlı kullanıcı sayısıyla daha da büyümeye fazlasıyla aday.

 


Pinterest’te İlk On Kategori


1. Ev (17.2%)
2. Sanat ve zanaat (12.4%)
3. Stil / Moda (11.7%)
4. Yiyecek(10.5%)
5. İlham / Eğitim (9.0%)
6. Tatil (3.9%)
7. Mizah 2.1%)
8. Ürünler (2.1%)
9. Gezi (1.9%)
10. Çocuk (1.8%)


Pinterest’te En Popüler Pano İsimleri


1. Evim için (3.15%)
2. Tarzım (1.97%)
3. Sevdiğim Ürünler (1.86%)
4. Okunması Gereken Kitaplar (1.68%)
5. Yiyecek (1.23%)
6. Sevdiğim mekanlar (1.00%)
7. Tarifler (0.75%)
8. El Sanatları Fikirleri (0.74%)
9. Noel (0.72%)
10. Zanaat (0.65%)

Pinterest ilk  açıldığı günden beri ortak zevkleri ve ortak ilgi alanları olan insanları milyonlarca pinle bir araya getiriyor. Bu biraraya getirmenin altında ve bu kadar çabuk popüler olmasında artık 140 karakterle yazıp çizmeye alışmamızın ve fazlasından imtina etmemizin ne kadar rolü var acaba diye düşünmekten kendimi alamıyorum. Pinterest sadece görselliğe hitap eden ve özellikle paylaşım kolaylığı açısından çok kullanışlı bir site. Bu özellik onun bu kadar ön plana çıkmasında bu kadar etkili olabilir mi yoksa şu anda internette esen Pinterest rüzgarı dinince bu büyüme de duracak mı? Cevabı epey merak edilen bir soru. Baktığımız zaman Pinterest büyümeye, yatırım yapmaya, iPhone’dan sonra iPad’de  kullanıcılarına ulaşmak için uygulamalar geliştirmeye devam ediyor. Bigumigu’nun haberine göre ilk Pinterest kampanyası BMI adlı havayolu şirketi tarafından yapıldı bile.

Türkiye’de de her geçen gün farklı markaların Pinterest’te hesap açtığını ve pazarlama faaliyetleri için bu mecrayı kullanmaya başladığını görüyoruz. Mavi jeans ile başlayan bu furya  bmw türkiye, 8×4’le devam ederken bugün de bir TV kanalı NTV ve  haber portalı ntvmsnbc.com Pinterest’te yerini aldı. Bundan sonra markaların web sayfalarında sosyal medya bölümünün altında facebook ikonunun, twitter’ın kuşunun yanısıra kırmızı “p” harfini de görmeye hazırlanın.

FacebooktwitterpinterestlinkedinmailFacebooktwitterpinterestlinkedinmail

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir