Pazarlama ve Yapay Zeka

FacebooktwitterpinterestlinkedinmailFacebooktwitterpinterestlinkedinmail

Tekrar merhaba! Uzun zaman sonra ilk yazımın konusu Yapay Zeka ve Dijital Pazarlama oldu. Pazarlamanın dönüşümü ve yapay zekanın pazarlamanın hangi alanlarında karşımıza çıktığını irdelemeye çalıştım. Muhakkak ileriki yazılarda yapay zeka ile farklı temalara da değineceğiz hatta yapay zeka her işi yaparsa insan ne yapacak sorunsalına da değineceğiz ancak bu sefer sadece temel kavramları yerine oturtmaya çalışmakla yetindim. Bundan sonra yeni yazılarla sizlerle olmaya devam edeceğiz. Görüşmek üzere. 

Günümüzde birçok şirket ve onların pazarlama ekipleri müşteri deneyimini geliştirirken operasyonel verimliliği teşvik etmek için akıllı teknoloji çözümlerini hızla benimsiyorlar. Bu akıllı çözümler genellikle Yapay Zeka (AI) pazarlama platformları biçiminde ortaya çıkıyor. Bu platformlar aracılığıyla pazarlamacılar, hedef kitleleri hakkında daha detaylı ve kapsamlı bir içgörü elde edebiliyorlar. Bu optimizasyon süreci aracılığıyla toplanan yapay zeka odaklı içgörüler, daha sonra pazarlama ekiplerinin iş yükünü hafifletirken dönüşümleri artırmak için kullanılıyor.

1. AI (Yapay Zeka) Pazarlama Nedir?

Yapay zeka pazarlaması, veri toplama, veri analizi ve benzeri gözlemlere dayanarak otomatik kararlar almak için yapay zeka teknolojilerini kullanmak anlamına gelir. AI, genellikle hızın gerekli olduğu dijital pazarlama çabalarında tercih edilir. AI pazarlama araçları, müşterilerle en iyi şekilde nasıl iletişim kurulacağını öğrenmek için verileri ve müşteri profillerini kullanır, ardından onlara pazarlama ekibi üyelerinin müdahalesi olmadan doğru zamanda özel mesajlar sunarak maksimum verimlilik sağlar. Günümüzün dijital pazarlamacılarının çoğu için yapay zeka, daha az insan dokunuşu gerektiren taktiksel görevleri gerçekleştirmek için kullanılmaktadır.

Yapay zeka pazarlaması ne tip işlemleri içerir?

  • Veri Analizi: Manuel olarak sıralanması gereken çeşitli kampanya ve programlardan büyük miktarlarda pazarlama verilerinin toplanması ve elenmesini ifade eder.
  • Doğal Dil İşleme (NLP): İçerik oluşturma, müşteri hizmetleri botları, deneyim kişiselleştirme için insan benzeri dil oluşturmayı ifade eder.
  • Medya Satın Alma: Hedef kitleye ulaşmak ve pazarlama stratejisi yatırım getirisini en üst düzeye çıkarmak için bir işletme için en etkili reklam ve medya yerleşimlerini tahmin etmeyi içerir.
  • Otomatik Karar Verme: AI pazarlama araçları, bir işletmenin geçmiş verilere veya dış veri girişlerine dayanarak hangi pazarlama veya işletme büyüme stratejisini kullanması gerektiğine karar vermesine yardımcı olur.
  • İçerik Oluşturma: Bir pazarlama stratejisi için video altyazıları, e-posta konu satırları, web kopyası, bloglar gibi hem kısa hem de uzun içerik parçaları yazmayı ifade eder.
  • Gerçek Zamanlı Kişiselleştirme: Bir bağlantıya tıklamak, bir şeye kaydolmak veya bir ürün satın almak gibi belirli bir eylemi teşvik etmek için müşterinin geçmiş tercihlerine uyacak şekilde müşterinin web sayfası, sosyal gönderi veya e-posta gibi bir pazarlama varlığıyla deneyimini değiştirmeyi ifade eder.

Yapay zeka pazarlama çözümü türleri nelerdir?

Yapay zeka, pazarlamacıların tüketicilerle bağlantı kurmasına yardımcı olmada hayati bir role sahiptir. Yapay zeka pazarlamasının aşağıdaki bileşenleri, toplanan çok miktarda müşteri verisi ile dijital pazarlamacıların gelecekteki kampanyalarında atabilecekleri adımlar arasındaki boşluğu doldurmaya yardımcı olur:

a) Makine öğrenmesi

Makine öğrenimi, bilgileri analiz edebilen ve deneyim yoluyla dijital pazarlama kampanyalarını otomatik olarak iyileştirebilen bilgisayar algoritmalarını içerir. Makine öğreniminden yararlanan cihazlar, geçmişte neyin işe yarayıp yaramadığına dayalı olarak dijital pazarlama kampanyalarına bilgi sağlayabilir ve ilgili geçmiş veriler ışığında yeni bilgileri analiz eder.

b) Büyük veri ve analitik

Dijital ortamların ortaya çıkışı, bir “büyük veri” akışını da beraberinde getirmiştir. Birçok dijital pazarlamacı hangi veri kümelerinin toplanmaya değer olduğunu belirlemekte zorlandığından, bu aynı zamanda verilerin aşırı doygunluğuna da yol açmıştır. Yapay zeka pazarlaması, tüm bu verileri çok büyük süratle ayrıştırmaya yardımcı olabilir, temellerine kadar filtreleyebilir ve yalnızca analiz etmekle kalmaz, aynı zamanda gelecekteki dijital pazarlama kampanyalarının planlamasını da önerebilir.

c) AI pazarlama platformları ve araçları

Etkili AI destekli pazarlama çözümleri, dijital pazarlamacılara, toplanan büyük miktarda veriyi yönetmek için merkezi bir platform sağlar. Bu AI pazarlama platformları, hedef kitlenizden içgörülü pazarlama zekası toplama yeteneğine sahiptir, böylece onlara en iyi şekilde nasıl ulaşacağınız konusunda veriye dayalı kararlar alabilirsiniz.

2. AI Pazarlaması ve Zorluklar

Modern pazarlama, müşteri ihtiyaçları ve tercihlerinin derinlemesine anlaşılmasına ve bu bilgilere göre hızlı ve etkili bir şekilde hareket etme becerisine dayanır. Gerçek zamanlı, veriye dayalı kararlar alma yeteneği, pazarlama paydaşları için AI pazarlama çözümlerini ön plana çıkarmıştır. Ancak pazarlama ekipleri, yapay zekayı kampanyalarına ve operasyonlarına nasıl entegre edeceklerine karar verirken dikkatli olmalıdır. AI pazarlama araçlarının geliştirilmesi ve kullanılması henüz başlangıç aşamasındadır. Bu nedenle, yapay zekayı dijital pazarlama stratejinize uygularken dikkat edilmesi gereken bazı zorluklar vardır.

a) Eğitim süresi ve veri kalitesi

AI pazarlama araçları, pazarlama hedeflerine ulaşmak için hangi eylemlerin gerçekleştirileceğini otomatik olarak bilemez. Kurumsal hedefleri, müşteri tercihlerini, tarihsel eğilimleri öğrenmek, genel bağlamı anlamak ve uzmanlık oluşturmak için tıpkı insanlar gibi zamana ve eğitime ihtiyaç duyarlar. Bu öğrenme süreci ayrıca veri kalitesi güvencesi gerektirir. AI pazarlama araçlarınız doğru, zamanında ve temsili olan yüksek kaliteli verilerle eğitilmezse, tüketici isteklerini tam olarak yansıtmayan yanlış kararlar alırsınız ve bu da yeni AI pazarlama aracınızı kullanışsız hale getirir ve pahalı bir oyuncağa çevirir.

b) Mahremiyet

Hem tüketiciler hem de düzenleyici kurumlar, kuruluşların verilerini nasıl kullandığı konusunda sıkı önlemler almaktadır. Dijital pazarlama ekiplerinin, bir AI pazarlama stratejisi uygularken tüketici verilerini etik bir şekilde ve KVKK gibi standartlara uygun olarak kullandıklarından emin olmaları gerekir, aksi takdirde ağır cezalar ve itibar kaybı riskiyle karşı karşıya kalırlar. AI pazarlama araçlarınızı, belirli yasal yönergelere uyacak şekilde özel olarak programlamadıkça, tüketici verilerini pazarlama kişiselleştirmesi için kullanma açısından sorunlarla karşı karşıya kalabilirsiniz.

c) Değişen pazarlama ortamına uyum sağlamak

AI pazarlamasının ortaya çıkmasıyla birlikte, günlük pazarlama operasyonlarında bir aksama meydana gelebilir. Pazarlamacılar, hangi işlerin değiştirileceğini ve hangi işlerin 3. sürece ekleneceğini iyi değerlendirmelidir. Yapılan bir araştırmada, AI pazarlaması ile mevcut her 10 pazarlama uzmanı ve analistin yaklaşık 6’sının işinden olacağı sonucuna varılmıştır.

3. Pazarlamada Yapay Zeka Nasıl Kullanılır?

Pazarlama kampanyalarında ve operasyonlarında yapay zekadan yararlanırken kapsamlı bir planla başlamak önemlidir. Bu, pazarlama ekiplerinin maliyetli kalemleri en aza indirmesini ve AI yatırımlarından en kısa sürede en yüksek değeri elde etmesini sağlayacaktır.

Herhangi bir AI pazarlama aracını uygulamaya koymadan önce, dijital pazarlamacıların göz önünde bulundurması gereken birkaç temel faktör vardır:

a) Hedefleri iyi belirlemek

Herhangi bir pazarlama programında olduğu gibi, AI pazarlama programınız için en başından itibaren net hedefler ve pazarlama analitiği oluşturulması önemlidir. Kampanyalarda veya operasyonlarda segmentasyon gibi iyileştirilebilecek alanları belirleyerek başlamak doğru bir hamle olarak görülmektedir. Ardından, yapay zeka ile zenginleştirilmiş pazarlama kampanyasının ne kadar başarılı olduğunu aydınlatmaya yardımcı olacak net KPI’lar oluşturulmalıdır, bu, “müşteri deneyimini iyileştirme” gibi niteliksel hedefler için özellikle önemlidir.

b) Veri gizliliği standartlarına riayet etmek

Yeni pazarlama programınızın başında, AI pazarlama platformunuzun veri kişiselleştirme adına kabul edilebilir veri kullanımı çizgisini aşmadığından emin olmak gerekir. Uyumluluğu ve tüketici güvenini sürdürmek için gereken şekilde yapay zeka pazarlama platformlarınızda gizlilik standartlarının oluşturulduğundan ve programlandığından emin olunmalıdır.

c) Veri miktarı ve kaynaklarını tespit etmek

Yapay zeka pazarlamasına başlamak için, dijital pazarlamacıların genellikle emrinde büyük miktarda veri olması gerekir. Bu veriler, AI pazarlama aracını müşteri tercihleri, dış trendler ve AI özellikli pazarlama kampanyalarının başarısını etkileyecek diğer faktörler konusunda eğitecektir. Bu veriler, kuruluşun kendi CRM’inden, önceki pazarlama kampanyalarından ve web sitesi verilerinden çekilebilir. Ayrıca, pazarlamacılar bunu, konum verilerini, hava durumu verilerini ve satın alma kararına katkıda bulunabilecek diğer dış faktörleri içerebilen ikinci ve üçüncü taraf verileriyle destekleyebilir.

d) Veri bilimi konusunda deneyim kazanmak

Birçok pazarlama ekibi, gerekli veri bilimi ve yapay zeka uzmanlığına sahip çalışanlardan yoksundur ve bu da çok büyük miktarda veriyle çalışmayı ve içgörü sağlamayı zorlaştırır. Yapay zeka pazarlama programlarını temelden başlatmak için kuruluşlar, çoğu zaman üçüncü taraf kuruluşlarla çalışmaktadır.

e) Veri kalitesini korumak

Makine öğrenimi ve yapay zeka pazarlama programları daha fazla veri tükettikçe doğru ve etkili kararlar vermeyi öğrenirler. Bununla birlikte, yapay zeka pazarlama programınızı besleyen veriler standarttan uzaksa ve hatasız değilse, bu durum işletmeye zarar veren kararlar alınmasına yol açabilir. Herhangi bir AI pazarlama programını uygulamadan önce, pazarlama ekiplerinin veri temizleme ve veri bakımına yönelik süreçler oluşturmak için veri yönetimi ekipleri ile koordinasyon sağlaması gerekir. Bunu yaparken, yedi temel veri boyutunu göz önünde bulundurmalıdırlar:

4. Pazarlamada Yapay Zekadan (Yapay Zeka) Yararlanmanın Faydaları

Yapay zeka pazarlamasını dijital pazarlama programlarınıza dahil etmek işinize muhakkak fayda sağlayacaktır. AI pazarlaması, risk azaltma, hız artırma, daha fazla müşteri memnuniyeti, gelir artırma gibi alanlarda işinize yarayabilir. Faydalar ölçülebilir (satış sayısı) veya ölçülemez olabilir. (kullanıcı memnuniyeti).

a) Artan kampanya ROI’si

Pazarlamacılar, doğru bir şekilde kullanılırsa, veri kümelerinden en değerli içgörüleri çıkararak ve bunlara göre gerçek zamanlı hareket planları yaparak pazarlama programlarını dönüştürmek için AI pazarlamasını kullanabilirler. AI platformları, medya kanallarına bütçelerin en iyi şekilde nasıl tahsis edileceği konusunda hızlı kararlar alabilir veya kampanyalardan en yüksek değeri elde ederek müşterilerle daha tutarlı bir şekilde etkileşim kurmak için en etkili reklam yerleşimlerini analiz edebilir.

b) Daha iyi müşteri ilişkileri ve gerçek zamanlı kişiselleştirme

AI pazarlaması, tüketici yaşam döngüsünün uygun noktalarında müşterilere kişiselleştirilmiş mesajlar iletmenize yardımcı olabilir. Ayrıca, dijital pazarlamacıların risk altındaki müşterileri belirlemesine ve onları markayla yeniden etkileşim kurmalarını sağlayacak bilgilerle hedeflemesine yardımcı olabilir.

c) Kararları daha hızlı almak

Yapay zeka pazarlaması, taktiksel veri analizini insan muadillerinden daha hızlı yürütebilir ve daha hızlı sonuçlara varmak için makine öğrenimini kullanabilir. AI pazarlama ile dijital pazarlamacılar artık karar vermek için bir kampanyanın sonunu beklemek zorunda kalmazlar, daha iyi medya seçimleri yapmak için gerçek zamanlı analitiği kullanabilirler.

5. Pazarlamada Yapay Zeka Nerelerde Kullanılır?

Yapay zeka pazarlaması, çok çeşitli endüstrilerde farklı şekillerde kullanılmaktadır. Yapay zeka pazarlamasından ve optimizasyon yeteneklerinden yararlanan sektörler arasında finansal hizmetler, hükümet, eğlence, sağlık, perakende sayılabilir. Her yapay zeka pazarlama kullanım örneği, müşteriyi elde tutma iyileştirmelerinden kampanya performansına, gelişmiş müşteri deneyimine veya pazarlama operasyonlarında daha fazla verimliliğe kadar farklı sonuçlar sunar.

İşletmelerin daha kapsamlı bir pazarlama planı oluşturmak için AI pazarlamasından ve makine öğreniminden yararlanabileceği çok sayıda yol vardır.

a) Programatik medya satın almalarına teklif verme

Pazarlama ekiplerinin sıklıkla karşılaştığı bir sorun, reklamların ve mesajların hangi mecralara yerleştirileceğine karar vermektir. Pazarlama ekipleri, kullanıcı tercihlerine göre bilinçli planlar oluşturabilir, ancak bu ekipler gerçek zamanlı tüketici verilerine dayalı olarak planı değiştirecek kadar esnek veya çevik değildir. AI pazarlaması, dijital pazarlamacılar tarafından programatik reklamcılık yoluyla bu zorluğu azaltmak için kullanılmaktadır.

Programatik platformlar, hedef kitlelerle alakalı reklam alanına gerçek zamanlı olarak teklif vermek için makine öğreniminden yararlanırlar. Teklif, ilgi alanları, konum, satın alma geçmişi, alıcı amacı gibi verilerle bilgilendirilir. Bu, dijital pazarlama ekiplerine, rekabetçi bir fiyatla doğru zamanda doğru kanalları hedeflemek için fırsat sağlar.

b) Doğru mesajı seçmek

Kanallar arasında, farklı tüketiciler farklı mesajlara yanıt verirler, bazıları duygusal bir çekicilikle, bazıları mizahla, diğerleri mantıkla harekete geçebilirler. Makine öğrenimi ve yapay zeka pazarlaması, tüketicilerin hangi mesajlara yanıt verdiğini izleyebilir ve daha eksiksiz bir kullanıcı profili oluşturabilir. Pazarlama ekipleri buradan kullanıcılara tercihlerine göre daha özelleştirilmiş mesajlar sunabilirler.

c) Parçalı Kişiselleştirme

Günümüz tüketicileri oldukça ayrıntılı kişiselleştirilmiş mesajlara cevap vermektedir. Pazarlama mesajları, bir kullanıcının ilgi alanlarını, satın alma geçmişini, konumunu, geçmiş marka etkileşimlerini ve bir dizi başka veri noktasını  gözeterek hazırlanmalıdır. AI pazarlaması, pazarlama ekiplerinin tüketici tercihlerini öğrenmede standart demografik verilerin ötesine geçmesine yardımcı olur. Bu, markaların, müşterilerinin çok farklı zevklerine hitap edecek deneyimler oluşturmasına yardımcı olur.

Örneğin Spotify, bir üyesinin geçmişte dinlediklerine, türlerdeki güncel hitlere ve hangi müzik hakkında konuşulduğuna dayalı olarak özelleştirilmiş oynatma listeleri oluşturmak için AI pazarlama araçlarını kullanır. Bu veri kümelerini, kullanıcılar için özelleştirilmiş çalma listeleri oluşturmak için kullanır. Bu veriler, Spotify’ın en iyi akış hizmeti haline gelmesine ve kişiselleştirme yoluyla müşteri deneyimini ön plana çıkarmasına yardımcı olur.

d) Chatbot’lar ve konuşma deneyimleri

Yapay zeka aracılığıyla doğal dil işlemenin geliştirilmesiyle, artık müşteri hizmetleri departmanları sohbet robotları kullanmaktadır. Daha temel sorguları olan müşteriler, anında ve doğru yanıtlar verecek olan sohbet botlarına başvurabilirler.

e) Tahmine dayalı pazarlama analitiği

Her gün kuruluşlarına akan çok fazla veriyle, pazarlama ekipleri bu verilerden içgörü elde etmekte zorlanabilirler. AI pazarlama araçları, pazarlama ekiplerine gelecekteki davranışları tahmin etmede yararlı olurlar, bunun için makine öğrenimi, algoritmalar, modeller ve veri kümelerinden yararlanan tahmine dayalı analitiği kullanırlar. Bu, dijital pazarlama ekiplerine bir tüketicinin ne zaman ne tür ürünler arayacağını anlamada fayda sağlar ve kampanyaları daha doğru bir şekilde konumlandırmalarına olanak tanır.

Örneğin Amazon, tüketicilere geçmişteki satın alma işlemlerine ve davranışlarına dayalı olarak ürünler önerirken, dönüşümleri ve müşteri memnuniyetini artırmak için tahmine dayalı analitiği kullanır. AI pazarlama araçları, pazarlama ekiplerinin ilişkilendirmeyi daha doğru bir şekilde izlemesine yardımcı olmak için de kullanılabilir ve ekiplerin yatırım getirisine en çok hangi kampanyaların katkıda bulunduğunu görmelerine olanak tanır.

6. Dinamik fiyatlandırma

AI pazarlaması, dinamik fiyatlandırmayı etkinleştirerek markaların daha rekabetçi olmasına yardımcı olabilir. AI platformları, büyük miktarda geçmiş ve rekabetçi verileri değerlendirerek gerçek zamanlı olarak ürünler için uygun fiyatları önerebilir. Bu, özellikle perakendede etkili olan bir stratejidir.

Yapay zeka pazarlamasına ilk dokunuşunuz, bir sonraki dijital pazarlama kampanyanız için e-posta konu satırlarınızı yazmaya yardımcı olmak için bir makine öğrenimi programı kullanmak kadar küçük bir şey olsa bile, yapay zeka ile çalışan bir geleceğe doğru her küçük adım, markanızı rekabetin önünde tutmaya yardımcı olabilir. Yapay zekanın gelecekle ilgili vadettiklerine bakıldığında bir an evvel bu dünyanın içinde yer almak işletmeler için en doğru ve akılcı hamle olarak görülmektedir.

Kaynakça

https://www.marketingevolution.com/marketing-essentials/ai-markeitng

https://hbr.org/2021/07/how-to-design-an-ai-marketing-strategy

https://www.forbes.com/sites/bernardmarr/2022/09/09/artificial-intelligence-and-the-future-of-marketing/?sh=55a0975697f6

FacebooktwitterpinterestlinkedinmailFacebooktwitterpinterestlinkedinmail

Bu yazı yorumlara kapalı.